“Bir gece ansızın” nikah memuru oldular!

AKP aslında yine bildiğimiz gibi.. “Bir gece ansızın” geldi ve bu sefer torba torba kadınların ve çocukların kazanılmış haklarını çaldı.

Temmuz ayında gündeme gelen Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda değişiklik yasa tasarısı müftülüklere nikah kıyma yetkisi maddesiyle gündeme gelmiş  ve ilk tartışıldığı günden bu yana kadınların tepkisiyle karşılanmıştı. Ve tasarı AKP’nin şu sıra en ünlü mottosu “Bir gece ansızın” şeklinde dün gece yasalaştı.

Ve bu yasa bir çok kazanılmış kadın ve çocuk hakkını gasp etti. Bunlardan en çok öne çıkan, müftülüklere nikah kıyma yetkisi verilmesiydi.Neyin ihtiyacı? Hangi sorunun çözümüydü bu yasa? Bu sorulara verilen tek cevap çocuk yaşta evlilik adı altındaki cinsel istismarının önüne geçmek olduğuydu.Bıyıklarının altından güle güle, padişahım çok yaşa sesleriyle ana akım medyada günlerce bunu anlattı  AKP ve güruhu. Sanki onlarca çocuğa cinsel istismarda bulunan vakfın sırtını sıvazlamamış gibi..Kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesinin önüne geçilecek denilen bu değişikliği savunanlar 1 sene önce tecavüz yasısını savunurken “dinimizce regl olan kız çocuğu evlenebilir” diyenlerdi oysa ki.

Kadınların üzerindeki tahakkümün çatısı olan evliliğin üzerine bir tuğla daha koyuldu. Evliliğin kendisini erkeğe hizmet sayan, kadın erkek eşitliğini kabul etmeyenlerin duaları eşliğinde kıyılacak nikahlar ne biz kadınları ne kız çocukları koruyacak. Peki duyduğumuz ses AKP’nin politik islamcı rejimini sağlamlaştırmasının ayak
seslerinden başka nedir ki?

Ayrıca bu yasa kadınların üzerindeki toplumsal baskıyı arttıracak, kadınlar müftü nikahıyla evlenenler ve resmi
nikahla evlenenler olarak ayrılacak. Kadınlar bu gün evliliği tercih etme konusunda dahi büyük bir toplumsal baskıya karşı direnirken yeni bir parametre yaratılıyor.Bu da kadınların özgürlük ve eşitlik taleplerinin evlilik ve hatta müftü nikahıyla kıyılan bir evlilikle hizaya sokma çabasına hizmet ediyor.

Minareyi çalanlar müftülüğü kılıf yaptılar.Dün gece geçen yasa tasarısı sadece müftülere nikah yetkisi vermekle kalmadı. Aynı zamanda kadınların ve çocukların bir çok hakkını da gasp etti.Çocukların sözlü beyanla nüfusa kaydedilmesi, çocukların cinsel istismarının ortaya çıkmasını engelliyor. Bu beyanın araştırılması yapılmazsa çocuk yaşta evlilik, çocuğa cinsel istismarın üstü örtbas edilmiş oluyor. Yani aslında bu yasa çocuklara cinsel istismara çözüm olmuyor tam tersine üstünü örtüyor.

Geçtiğimiz hafta 17 yaşında bir genç kadın tren garında katledilmiş, bir yıl önce bir vakıfta 33 çocuğa cinsel istismarda bulunulmuş, her gün en az 4 kadının öldürüldüğü bir ülkede müftülük ve tecavüzcüyü aklama yasalarıyla sorunun çözümüne dair bir adım atılmayacağı aşikar.Buna rağmen KADEM gibi kuruluşlar bu yasayı desteklerken üzerimize dikilen karanlığın bir parçası haline geliyor.

AKP, ana akım medyasıyla, bir gece ansızın politikalarıyla yeni rejiminin örtüsünü biz kadınlar üzerine dikmeye çalışıyor.Ama kadınlar bu örtüleri üzerinden yırtacak, gidip camdan silkeleyecek, bir de üzerinde güzelce dans edecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 17 =