II. Eintein; 22 Yaşında Genç Bir Kadın

Sabrina Pasterski; dünyanın ikinci Einstein’ı olarak adlandırılan, 20 yaşında lisans derecesini birincilikle bitiren tek kadın.

Yaşıtları videolar izler, oyunlar oynar veya uyurlarken Sabrina babasının garajında başladı kendi hikayesini yazmaya. Henüz 13 yaşındaydı ve tam 363 günün sonunda tek motorlu uçağını test etti. Ve başardı. “Harikaydı, birden dönmeye başladı. Mükemmeldi. Sana söyledim baba, sana söyledim.” diyerek sarıldı babasına.

Geleceği 13 yaşındaki başarılı projesine paralel ilerledi, MIT’den en yüksek derece ile mezun oldu ve Forbes’un listesinde yerini asla kaybetmiyor. Yazılarına Stephen Hawking ve Andrew Strominger gibi fizikçiler referans veriyor.  NASA’dan, Amazon.com’dan süresiz teklifler alıyor. Bugün ise 22 yaşında ve Harvard’da doktora öğrencisi.

Tek çocuk olan Pasterski, kısıtlı sayıda yakın arkadaşı olduğunu, hiç erkek arkadaşı olmadığını ve alkol, sigara hiç kullanmadığını söylüyor. Akıllı telefon kullanmıyor, Twitter, Facebook, Instagram gibi herhangi bir sosyal medya hesabı da yok. Tercihlerini şöyle açıklıyor: “Her zaman tetikte olmayı tercih ediyorum ve umarım yapmadıklarımla değil yaptıklarım ile tanınırım.”

Görünen o ki yaptıkları ile tanınıyor Sabrina Pasterski; 22 yaşında genç bir kadın ve bugün dünyanın en yetenekli düşünürü olma yolunda Stephen Hawking ve Albert Einstein’in ardından ilerliyor. Gerçekleştirdiği uçak projesinin fiziği somut bir şekilde anlamasına yardımcı olduğunu söyleyen Pasterski, bugün bunun çok ötesine geçmiş durumda. Sıradaki projesi evreni anlamamıza yardımcı olabilecek belki de anlamamızı sağlayabilecek bir proje. Harvard’da kara delikler, yerçekimi, uzay zamanı ve daha önce Hawking ve Einstein’ın ele aldığı konular üzerine araştırmalar yapıyor.

Başarısına ilişkin “Yapabileceklerimin sınırlarını zorlama isteğim beni fiziğe yöneltti. Kaosun içindeki zarafeti bulmayı seviyorum” diyor bir röportajında.

Sabrina Gonzalez Pasterski; II. Einstein, 22 Yaşında genç bir kadın, kaosun içinde bir zarafeti temsil etmiyor mu sizce de?

 

Kaynak:
 http://www.inc.com/larry-kim/17-surprising-facts-about-millennial-physics-phenom-sabrina-pasterski.html
 http://www.news.com.au/technology/science/space/sabrina-pasterski-has-big-things-in-store-for-our-understanding-of-the-universe/news-story/a7128ea90a9fd8f3cbc35d082345b3ad
 http://www.ozy.com/rising-stars/this-millennial-might-be-the-new-einstein/65094?utm_source=aah1&utm_medium=cpc&utm_campaign=pp&utm_content=inf_256_92_2&tse_id=INF_f482bf90bac211e6b62fc95d7852453f

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 2 =