İspanya’da Sokak İsimlerini Kadınlar Alıyor

İspanya’da erkek faşist liderlerin adının verildiği sokak isimlerinin yerini kadınlar alıyor.

Yaklaşık 40 yıl önce yıkılan kadınların eve hapsedilmek istendiği, eşcinsellerin, cumhuriyetçilerin, sosyalistlerin fişlendiği ve tutuklandığı Francisco Franco rejimi izlerini rejim üyelerinin adının verildiği sokaklarda sürdürüyordu. Rejim üyelerinden General Jose Millan Astray ve Adolfo Munoz Alonso gibi birçok cadde ülkede ismini koruyordu.

Buna ilişkin 2007’de çıkarılan ve sokak isimlerinde değişiklik yapılmasına izin veren bir kanun, Şubat 2016’da ancak yürürlüğe girdi ve bugün ülke çapında sokak ve caddeler kadın isimleriyle yeniden adlandırılıyor.

İspanya’daki sokak isimlerinin yüzde 90’ının erkeklere ait olduğu düşünülürse bu oldukça önemli bir adım. Sokaklar şimdi pek çok aktivist ve devrimcilerin isimleriyle onurlandırılıyor. Rosa Parks, Frida, Jane Austen ve kadına şiddete karşı mücadele etmiş ilk cumhuriyet savcısı Soledad Cazorla gibi pek çok kadının ismi sokak tabelalarında şimdiden yerini aldı.

Geçmiş örneklere bakıldığında Barcelona’da benzer şekilde getirilen bu uygulama sayesinde 1996’da sokak isimlerindeki kadınların oranı yüzde 7 iken, 2010’da bu oran yüzde 78’e yükseldi.

Valencia da kadınların varlığını artırmak için istekli ve artık kadınlar sokakların yüzde 80’ini oluşturacak. Bilbao, Oviedo ve Cádiz bu örneği takip etmeyi planlıyor. Ancak, kadınların adının verildiği sokakların olmaması yalnız İspanya’nın sorunu değil; diğer Avrupa şehirlerinde de benzer sorun mevcut. Örneğin, Roma’da sokakların yalnızca yüzde 3,5’u kadınlara ait.

Londra, Paris, San Francisco, Mumbai ve Yeni Delhi gibi dünyanın en büyük metropollerinde 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre sokakların yalnızca yüzde 27,5’i kadınlarla adlandırılmış.

Görünen o ki; erkek dünyası değişiyor, kadınlaşıyor ve bu değişim ‘sokaklarda başlıyor’.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + sixteen =