Röportaj: Dilara Ece Çelik #benböylegüzelim

Geçtiğimiz gün twitter kullanıcıları #bizböylegüzeliz tagi altında pek çok kadının isyanıyla karşı karşıyaydı. Pek çok kadın dayatılan güzellik algısına dair tepkisini dile getirdi. Bu tagin çıkış noktası ise Youtube kanalı üzerinden makyaj videoları yayınlayan Dilara Ece Çelik.

Dilara 3 aydır youtube kanalı üzerinden toplam 28 tane video paylaştı, milyonlarca kez izlendi ve 15.600 aboneye sahip oldu. Ancak videolarının kurgularını yapan ajans kilo aldığı gerekçesiyle kanalı kapatıp videoları sildi. Aylardır sürekli olarak güzel görünmediğine dair uyarılar alan ve tacize uğrayan Dilara ise sosyal medya üzerinden tüm kadınlara sesini duyurdu.

Çokça kadın sitesi ve kadın toplulukları da Dilara’ya destek oldu, böylece Dilara kendisine yeni bir kanal açtı ve yayınını oradan sürdüreceğini duyurdu.

Dilara’ya yaşadığı son 3 aylık süreci sorduk:

“Kanalım 3 aylık bir kanaldı, 3 ay içinde 15,600 küsür abone edindim. Çünkü ajans gerçekten çok fazla çalıştırdı beni. Haftada üç-dört video giriyorduk. Ve bu kadar yoğun olma sebebi ise daha büyük markalara beni satmayı amaçlamalarıydı. Kilo aldığımı söylediler ve bu sebeple beni pazarlayamayacaklarını düşündükleri için de kanalımı kapattılar. Son haftalarda kanalın abone artışının eski hızıyla artmadığını bahane ediyorlardı zaten.

Kanalın %30 gelir hakkı onlardaydı ve ben hiç para alamadım. Bir milyona yakın izlenme ve verdiğim onca emek boşa gitti. Tüm parayı da aldılar. Bunun hırsızlık olduğunu düşünüyorum.”

Yaşadığın bu olay için hukuki bir süreç başlatacak mısın? Önceki kanal haklarını almak ve yoluna devam etmek adına neler yapmayı planlıyorsun?

Öğrendiğim an snapler paylaştım evde ağlıyordum. Yaklaşık 5bin kişi izledi snapleri, binlerce kadın yanımda olduğunu dile getirdi. Pek çok avukatla da görüştüm hemen sonrasında. Anca dava sürecinin çok uzun olacağını ve Türkiye’de youtube üzerindeki hukuki süreçler genelde cevapsız kaldığını dillendirdiler. Dolayısıyla da diğer kanalın bilgilerini almam çok uzun sürecekti. Hemen yeni bir kanal açtım. Zaten çoğu insan da sosyal medyada ismimin kaybolmaması için bir an önce açmamı tavsiye etmişti. 

 

İşini yaparken hem psikolojik ve ekonomik şiddete hem ayrımcılığa ve tacize uğradın. Bu aslında bu ülkedeki kadınların hemen her gün karşılaştığı bir durum. Kadınların yaşadığı bu sorunları neye bağlıyorsun? Kadınlar böyle durumlarda sence ne yapmalı? Bunun hakkında söyleyebileceğin bir şey var mı?

Buna alıştığımız ve alışmak zorunda bırakıldığımız için böyleyiz. Eril toplumda bizi görmek istedikleri tek yer mutfak ya da yatak odası. Bunlar karşısında sessiz kalıp üzerimize yıkılan manevi yükleri taşımak zorunda değiliz. Varız, üretiyoruz, üreteceğiz ve üretmeliyiz de. Hiçbir kadın yaşadığı haksızlık sonucu sessiz kalmasın. Sesimizi duymaya alışacaklar. Birbirimize destek olursak tüm zorlukların üstesinden gelebiliriz.

 

Yaşadığın şiddet karşısında takipçin olan olmayan birçok kadın sana sosyal medya üzerinden destek oldu. Bizim twitter hesabından bile 100lerce kişi paylaştı durumunu bu sana ne hissettirdi?

Çok mutlu oldum, başta endişelerim vardı. Tekrar nasıl olacak diye gergindim ama tahmin ettiğimden çok daha yoğun bir ilgiyle ve destekle karşılaştım. İlk videom bir günde 10 binden fazla izlendi ve yorumlarda sadece bana destek olmak için gelen erkekler bile vardı. Çok duygulandım gerçekten. Binlerce kadın bana güçlü ol dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 7 =